Kdo okrade Brichtu, má padáka!

10. dubna 2006 v 8:58 | Jan Beer |  Celebrity
Multifunkční zpěvák Aleš Brichta kromě zpívání a jiných aktivit provozuje Bum bar. Kdo ho okrade, dostane padáka! S Lucií Bílou, která zpívala v jeho skupině Arakain, se už nestýká. Proč? A co dnes Brichta dělá?

Kam směřujete? K profesi vydavatele, hostinského, zpěváka nebo spisovatele?
Uff. Vy mi dáváte. Já se považuju za muzikanta - podnikatele, protože na našem malém trhu není tak jednoduché se uživit jen jednou profesí. Je to sice náročné na čas, ale není jiná možnost. Teď jsem si připadal hlavně jako textař, protože jsem musel během šesti neděl napsat asi čtyřicet textů. Třeba nakonec jako hlavní náplní práce skončím u něčeho úplně jiného. Vzdělání i praxi mám dost různorodé.
Laškujete jen tak s politikou nebo ve vás dřímají konkrétní ambice?
K politice se stavím pragmaticky. Ovlivňuje, kde a za jakých podmínek žiju, takže považuju za podstatné se k ní vyjadřovat, jinak bych měl pocit člena bučícího mnohohlavého stáda a ne svéprávného jedince. Politické ambice nemám, i když mi bylo už několikrát nabídnuto, abych do politiky vstoupil. Myslím, že by to měl člověk dělat celou svou osobou podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nikoliv jen jako kšeft. Já rozhodně nemám chuť se vzdát své momentální práce, která je i mým koníčkem. Navíc bych si mezi těmi typy, které se v ní vyskytují, musel okamžitě s někým nafackovat, takže by to bylo spíš kontraproduktivní.
Vzpomínáte ještě na Arakain?
Na Arakain samozřejmě vzpomínám. Když něco založíte a táhnete to dvacet let, tak je to prostě vaše dítě. Dnes už je to ale pro mě uzavřená kapitola. Problém byl ve vztahu mezi lidmi. Jednotlivci a jejich názory a chování se časem a věkem mění a pak některé věci přestávají fungovat. Stejně jako nevydrží třeba spousta manželství. Kluky a jejich tvorbu ale pochopitelně sleduju a držím jim palce.
Jaké jsou Vaše vztahy s Lucií Bílou?
S Luckou se vídám minimálně. Jsme kamarádi, ale ona se přece jen pohybuje v jiné hudební oblasti, která se mě zas až tolik nedotýká.
Jak jste tvořil ABBAND? Kdo se mohl stát členem?
ABBAND a jeho složení vyplynulo postupně tak nějak logicky z lidí, kteří hráli v kapele GRIZZLY a paralelně vlastně někteří z nich i natáčeli má předchozí sólová alba. Takže až na drobné změny je to stejná parta se kterou točíme už asi od roku 1994 a absolvovali jsme i sólová turné. Během posledních dvou let se z nás stala regulérní kapela, čili i nové dvojalbum DIVADLO SNŮ, které teď vychází, už neberu jako svojí sólovou desku, ale vlastně premiéru nové kapely. Taky je výrazně tvrdší a nekomerčnější než moje sólovky.
Bojujete nějak s novými technologiemi v oblasti vypalování cédeček?
Ne, umím si bez problémů CD vypálit, což taky hojně využívám, protože si je přepaluju do auta, abych si neničil originály. Ale vážně. Předpokládám, že myslíte nějaký boj proti pirátství. Tenhle národ je z totality zvyklý na to, si nedostupné originály prostě od kamarádů přehrávat a bere to jako běžnou věc. Navíc cenová politika zahraničních vydavatelství na našem trhu byla v předchozích letech až nemravná. Prodávat nosiče za cenu běžnou na západ od našich hranic, při nepoměřitelných příjmech populace byla prostě sviňárna, což pirátství jen podpořilo. Já si v muzice od toho, co mě zajímá, sháním originály, ale chápu, že na to spousta lidí nemá. Na druhou stranu, je to prostě a jednoduše kráděž. Třeba soustružník ve fabrice, by se asi taky vztekal, kdyby šlo jeho výrobky za pár šupů okopírovat někde na kopírce a on pak zjistil, že ho vyhodí z práce nebo bude mít výrazně menší plat, protože ty jeho originální se málo prodávají. Lidem nedochází, že tím okrádají nejen nějakého vydavatele, ale především samotné muzikanty. Mirek Mach to definoval v okamžiku, kdy ho přišel fanoušek požádat o podepsání vypáleného CD i s ofoceným obalem. Odmítl to a řekl mu, že je to stejná drzost, jako kdyby v krámě ukradl televizi a druhý den přišel s tím, že chce potvrdit záruční list. Nebyl daleko od pravdy, jen si to lidé asi neuvědomují. Ale bojovat s tím nejde, to si musí každý sám srovnat v hlavě.
Proč spí skupina Grizzly?
Protože vlastně funguje pod názvem ABBAND.
Řekl byste o sobě, že jste spíše kolektivní typ nebo individualista a proč?
Myšleno v sexu? Aha, to asi ne. Tipnul bych si, že kolektivní individualista. Nejradši jsem v kolektivu, ale dost razantně se snažím prosazovat vlastní názor.
Ještě se za Vámi táhnou hordy fanynek nebo Váš fan club už zasáhl věk a stabilizoval
se?
Na metal se hordy fanynek nikdy moc netáhly. Tvrdší muzika byla hlavně pro kluky. Ale zkuste říct našim fanynkám, že je zasáhl věk a poženou vás svinským krokem. Máme samozřejmě "zralé" fanynky, ale dorůstají další, které neposlouchají jen dance music. Rocková muzika přežije všechno a na rozdíl od rychlokvašek kapel hezounků tady bude pořád i se svými fanoušky, kterých bude vždycky dost.
Máte vysokoškolský titul Ing. Kde jste studoval a jak Vaše studia probíhala?
Vystudoval jsem katedru zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Studia probíhala v pohodě, žádný semestr jsem neopakoval, o červený diplom neusiloval a státnice jsem zvládl napoprvé. Měl jsem výhodu v tom, že jsem znal jazyky, takže mi ubylo dost učení a měl jsem čas na muziku, fotbal a průběžně i na rodinu, protože jsem se ve čtvrtém semestru oženil. Jen finančně to bylo tou dobou dost kruté.
Jezdíte po republice a vystupujete. Můžete se stoprocentně spolehnout na personál
v Bum baru?
Doufám. Jsou tam dva provozní, z nichž jeden je můj společník a spolumajitel a druhým je má přítelkyně. Navíc v rámci personálu jsme taková rodinka a asi by na nějaké okrádání v rámci kamarádství neměl nikdo žaludek.
Jak byste reagoval, kdybyste přišel na to, že vás personál okrádá?
Ještě s bývalou společnicí jsme tyhle problémy měli. Dostali okamžitě padáka.
Co říkáte spolupráci s vydavatelskou firmou Popron? Neomezují Vás nějak?
Po hudební stránce rozhodně ne. Za ta léta už je to přeci jen o důvěře. Problém je trochu v tom, že je to jedno z mála nezávislých vydavatelství u nás a nemají tolik možností protlačit své interprety do médií. Navíc je pro ně samozřejmě problém nabídnout naší muziku někam do zahraničí. Ne, že bych si myslel, že nějaká česká muzika někoho za hranicema výrazně zajímá, ale náš trh je opravdu maličký a je to sotva na přežití. Tohle budeme muset v budoucnu řešit. Výhodou je ale třeba to, že je možné se s nimi dohodnout na rozumné prodejní ceně za nosiče, protože nejsou vázáni nějakou direktivou ze zahraničé.
Koho si na české hudební scéně vážíte a kdo Vám může být naopak ukradený?
Těch lidí, kterých si vážím je strašně moc a těch, kteří jsou mi úplně ukradený, bohužel taky. Asi by bylo hloupý zkoušet někoho jmenovat konkrétně.
Jak se díváte na fenomén Superstar? Šel byste do poroty?
Ten fenomén už samozřejmě z větší části vyprchal, ale scénu to alespoň trochu oživilo, i když jen v tom popovém spektru. Do poroty bych nešel, protože bych si připadal blbě. Takovejch lidí, kteří někomu vykládají, jak by to dělali, kdyby to sami uměli, znám až dost. Navíc hrozně nerad něco hodnotím, protože je to vždycky jen můj subjektivní názor a když se snažím být upřímný, tak občas někoho naštvu. Je trapné někomu říct, že něco neumí, když tomu třeba věnuje spoustu úsilí a navíc může být přesvědčen o opaku. Navíc muzika není sport, aby se hodnotilo podle toho, kdo dá víc gólů nebo někam dřív doběhne. Každý člověk je individualita a má hranice toho, co se mu líbí a nelíbí, někde jinde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama