Nakažení: pozor na sex!

12. března 2006 v 23:47 | Jan Beer |  Sexování
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je tomu z hlediska trestnosti při roznášení kapavky nebo dokonce viru HIV. Můžete čtenářům tuto problematiku objasnit?
Martin N., Písek
Český trestní řád dbá i na trestné činy proti životu a zdraví. Kromě obecně formulovaného trestného činu Rvačky spadají do této kategorie i trestné činy Ohrožování pohlavní nemocí, mezi které se dá kapavka bez problémů zařadit. Pachatelem je ten, kdo jiného, byť i z nedbalosti, vydá nebezpečí nakažení pohlavní chorobu.

Pokud však dojde k vytvoření následku, tedy nákaze samotné, kvalifikace se pro pachatele zpřísňuje na trestný čin Ublížení na zdraví.
Zajímavá je situace u HIV pozitivních - potenciálních pachatelů. AIDS totiž není považován za pohlavní nemoc, ale nakažlivou chorobu. Trestné je její šíření, přirozeně. Ovšem v případě přenosu nákazy dochází přinejmenším ke spáchání trestného činu Těžkého ublížení na zdraví, které může být ve výjimečných případech klasifikováno jako Pokus o vraždu. Je pravdou, že v české jurisdikci dosud nebyl zaznamenán případ, kdy by bylo této právní kvalifikace užito, ale pokud si čeští soudci vezmou příklad od svých kolegů z Velké Británie, může tak tomu být!
Trestní sazby, užívané senáty v našich podmínkách, jsou mírné jen zdánlivě. Šíření nakažlivé choroby je sice trestáno 0 - 3 lety, ale Pokus o vraždu je trestný jako Vražda samotná, tedy od 10 do 15 let trestu odnětí svobody nepodmíněně!
Pokud má někdo kapavku, měl by se hodit do klídku a zůstat doma. Sexuologové jednoznačně říkají, že se to dá vydržet! Jestliže totiž venerolog zjistí, že nákaza pochází od jiného sexuálního partnera, kterého má v evidenci, může za chvíli zazvonit u dveří nosiče kriminálka. V lepším případě předá úřední dopis s modrým pruhem a obviněním z trestného činu uvnitř pošťák nebo pošťačka…
A nositelé viru HIV by měli vědět, že používat při sexu kondom a neholdovat krvavým praktikám při milování se zdravým protějškem je po celý život nejen slušnost, ale i povinnost!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama