Problémy sexuální politikou nejsou

26. února 2006 v 14:02 | Jan Beer, foto: web J. Zvěřiny |  Sexování
Víte, co zajímá lidi nejvíc? Sex a politika! Pokusili jsme se najít v Česku někoho, kdo tyhle dva zájmy propojuje a došli jsme, obrazně, až do Štrasburku. Tam, v Evropském parlamentě, zasedá poslanec Jaroslav Zvěřina, lékař, sexuolog a psychiatr. "Sex a politika nejdou směšovat. Dokonce ani sexuologické problémy nelze zpolitizovat!"míní MUDr. Zvěřina.

Dlouhou dobu se pohybujete v politice. Obrátil se na vás některý z vašich kolegů ze zákonodárných sborů s prosbou o pomoc kvůli sexuální dysfunkci?
"Politici i političky jsou jenom lidé. Obraceli se ti, kteří měli problém sexuologický a mohu vám říci, že tyto věci nejsou specificky politické. Jde o to hlavně pomoci!"
Vzpomenete si ze své lékařské praxe na nějakého zajímavého pacienta?
"Vždycky jsem se zajímal o sexuální delikventy. Napsal jsem o nich dokonce habilitační práci! Jako psychiatra mě zajímají abnormální osobnosti. Nejde o žádné pitoreskní případy. Spousta normálních lidí totiž má závažné sexuální problémy. A mně dělá radost, když jim mohu pomoci."
Je nějaký medicínský případ, který uvízl ve vaší paměti?
"Přišel za mnou pár. Typický příklad dvojice, které říkáme nekonzumované manželství. Oni mezi sebou neměli pohlavní styk a přitom spolu byli v manželském svazku několik let! Pátrali jsme po důvodech a zjistili jsme, že muž má fóbický strach z toho, že při zavedení údu do pochvy způsobí partnerce bolest. Přitom jeho orgán nebyl nijak předimenzovaný! Ona prostě kdysi dávno jen trochu bolestivě reagovala Doporučoval jsem jim, ať zkouší zavést jeden prst, později druhý, ale problém zůstával. V rámci terapie jsem nakonec před mužem provedl manuální vyšetření pacientky s pomocí robertka, kterého jsem vložil do pochvy. Když muž viděl, že to jeho přítelkyni nezpůsobilo žádnou bolest, jen vzdychl Jo ták Pak odešli a už jsem je nikdy neviděl."
Vnímáte nějaký rozdíl mezi českým a evropským zákonodárným sborem?
"V sexuologickém slova smyslu nikoliv. Jde o stejný vzorek populace. Kdybyste náhodou pochytal po Václavském náměstí 200 lidí a nahnal je do Sněmovny, šlo by o podobné složení jako je tam nyní."
Co jako sexuolog očekáváte od nového roku?
"Doufám, že nepřijdou žádné převratné změny. Nejlepší sexuologie je hodně konzervativní, což souvisí s tím, že sexualita je v zásadě neměnná. Když čteme staré sumerské básně, třeba Epos o Gilgamešovi nebo antickou literaturu, jde stále o tytéž problémy. V lidstvu se mění jen vztah k reprodukci. Dnes se stále více lidí spoléhá na zkumavky, což nemusí být dobré."
Jak dlouho se ještě budete pokoušet skloubit politiku a sexuologii?
"Sexuologie si vážím, přivádí mě od politiky na jiné myšlenky. Jsem přednostou Sexuologického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a dělám to jako hobby a rád. Bohužel to moc nejde skloubit s bruselsko- štrasburským tobogánem, ale snažím se o zachování základních funkcí ústavu. Doufám proto, že pan děkan v nejbližší době vyhlásí výběrové řízení na nového přednostu, kterého se však už zúčastnit nehodlám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama